Parafia została erygowana przez Księdza Arcybiskupa Stanisława Nowaka metropolitę częstochowskiego dnia 20 października 1993 roku. Jej teren został wydzielony z parafii św. Stanisława BM i w niewielkim stopniu z parafii Matki Bożej Różańcowej w Mrzygłodzie. Obejmuje peryferyjne dzielnice miasta - Ciszówkę oraz część Papierni.

Funkcję pierwszego kościoła parafialnego pełni jak dotąd niewielka kaplica pw. Św.Jana Chrzciciela zbudowana w 1949 roku i poświęcona 26 czerwca tego roku przez proboszcza i dziekana zawierciańskiego Ks. Jana Kałużę. W następnych latach staraniem parafian została powiększona o drewnianą przybudówkę. Pierwszym proboszczem i organizatorem życia parafialnego był przez 9 lat Ks. mgr Dariusz Latacz (1993 - 2002). Z powodu braku warunków mieszkaniowych wynajął mieszkanie przy ul. 8 Marca 16. Jego starania doprowadziły do powstania cmentarza parafialnego przy ul. Waryńskiego oddalonego ok. 200m od kaplicy.

Zgromadził środki materialne na zakup działki budowlanej i częściowo na budowę nowej świątyni. Ze względów zdrowotnych nie udało mu się zrealizować tych zamierzeń. 25 czerwca 2002 roku drugim proboszczem został Ks. mgr Marek Maślankiewicz. W lipcu tego roku zakupił działkę budowlaną pod nowy kościół i plebanię o powierzchni 4619 m2 leżącą obok dotychczasowej kaplicy. W sierpniu 2002 roku dwaj częstochowscy projektanci: mgr inż. Jerzy Kopyciak i mgr inż. Lech Wrzosek podjęli się prac projektowych. 14 września 2002 roku, w Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, Ks. Arcybiskup Stanisław Nowak poświęcił Krzyż oraz plac budowy. Wiosną 2003 roku przystąpiono do prac przy fundamentach przyszłego kościoła. Prace te wykonywała firma Agall z Myszkowa. 9 maja 2003 roku parafię nawiedziła kopia obrazu Jezusa Miłosiernego peregrynująca po naszej archidiecezji.

W listopadzie 2003 roku dzięki pracy społecznej tutejszych parafian postawiono w trzy miesiące pierwszy budynek służący Księdzu Proboszczowi jako tymczasowa plebania. 22 czerwca 2005 roku Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie pielgrzymki do Polski poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni, który został wmurowany we frontową ścianę nowych murów kościoła. W lipcu 2007 roku ks. Marek Maślankiewicz został przeniesiony do parafii pw. bł. Karoliny Kózkównej w Wanatach. Nowym proboszczem został ks. mgr Artur Łyskowski. W lipcu 2009 r rozpoczęły się prace przy wieńcu i konstrukcji żelbetowej dachu wykonywane przez FIRMĘ SIGMA & INWESTMENT z Zawiercia. W październiku 2010r. zakończono budowę dachu. Wiosną 2011r. wykonano wieżę kościelną zwieńczoną krzyżem (krzyż wykonała firma Mont-Spoż z Krzepic). Latem 2011r. dach kościoła pokryto dachówką ceramiczną. Prace dekarskie wykonała firma Max Dach Michała Nocunia z Niegowej (NIE POLECAM!!!). W roku 2012 wykonano prace sufitowe wewnątrz kościoła montując na wysokości świetlika sufit podwieszany. W roku 2013 docieplono cały sufit pianką poliuretanową oraz zamontowano okna. Wykonano projekt instalacji elektrycznej i odgromowej. Pod koniec roku elektryfikacji kościoła podjęli się i nasi elektrycy (Witold Sularz i Jerzy Szustak). Prace dokończyli na wiosnę 2014 roku obaj pracując społecznie. W kościele wykonano prezbiterium, ułożono instalację nagłośnieniową wg. projektu Firmy Rduch. Latem kościół został wytynkowany, a pan Jan Pala wykonał nam granitową mensę ołtarzową. W  lutym 2015 roku rozpoczęto prace budowlane przy budynku parafialnym. Dokonano zmiany we wcześniejszym projekcie, zmniejszając jego kubaowe polegające na wytłumieniu turę i dostosowując jego kształt do istniejącej bryły kościoła. Budynek pokryto dachówką ,wykonano instalację odgromową. Na początku 2016 roku prace zakończono wykonaniem wieźby jętkowej. Wykonano  także instalację  elektryczną i hydrauliczną. Ponieważ akustyka kościoła okazała się wadliwa i stwierdzono hałas pogłosowy w wysokości 10 s co bardzo utrudniało słyszalność wiernych zdecydowano się wykonać sufit akustyczny z paneli Ecophon. Prace w 2018 r wykonała bardzo solidnie firma Autarkia Inwest Andrzeja Urbaś z Opola. W  tym samym czasie wykonano także chrzcielnicę oraz ołtarz boczny dedykowany Jezusowi Miłosiernemu, który poświęcił nam ks. infułat Jakub Gil z Wadowic. . Dalsze planowane prace w 2019  dotyczą wykonania drugiego ołtarza bocznego ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.